ПОНІНКІВСЬКА МІСЬКА БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ ДЛЯ ДІТЕЙ

Перша згадка про бібліотеку на території селища Понінка Полонського району Хмельницької області датується  1892 роком. Під тиском трударів на зібрані ними кошти засновано робітничий клуб і створено в клубі невеличку бібліотеку.

Коли в селищі у 1967 році побудували новий будинок культури, бібліотека будинку культури була одна з найбільших у районі, в ній налічувалось понад 2 тис. читачів, книжковий фонд перевищував 19 тис. примірників.

Через два роки, в 1969 році в селищі Понінка відкрито Понінківську міську бібліотеку для дітей.  Книгами  бібліотеку забезпечують районний відділ культури та Полонська міська дитяча бібліотека.

Дитяча бібліотека в селищі зразу ж набуває великої популярності. Маленькі читачі охоче читають книги і з нетерпінням чекають нових надходжень до бібліотеки. Протягом шести місяців своєї роботи бібліотека для дітей налічує майже 3 тисячі примірників.

Завідуючою Понінківською міською бібліотекою для дітей на той час працює Кравчук Ольга Петрівна, а бібліотекарем Полюшкевич Зоя Людвігівна. Ці дві чудові жінки, працівниці, бібліотекарі закладають фундацію любові дітей до книги, бережливого з ними поводження та набуття знань. Саме завдяки їм, діти селища полюбили книгу на все життя, і цей рейтинг любові дітей до книги зберігся і до сьогодні.

В 1970 році книжковим фондом бібліотеки скористалися 390 учнів 1-4-х класів, 225 – 5-8-х класів. Книговидача становила близько 10000 екз.

Стрімко збільшується книжковий фонд бібліотеки, а з ним і кількість читачів, вона налічує їх понад тисячу.

До бібліотеки надходять цікаві примірники журналів та газет, які діти читають залюбки.

Бібліотека відгукується на всі визначні події, які відбуваються в країні, проводяться цікаві, пізнавальні бесіди, огляди літератури, дитячі ранки, літературні та тематичні вечори. Цікавими були зустрічі з ветеранами та передовиками праці, з учасниками Великої Вітчизняної війни.

При бібліотеці діє клуб любителів природи «Дивосвіт», гурток «Книжкова лікарня», де юні читачі бібліотеки лікують книги, та вчаться бережливого до них ставлення.

Не одне покоління читачів дитячої бібліотеки, дійшло до своїх висот при обраних професіях, та при їх виборі завдяки бібліотеці. А скільки чудових шкільних творів, переказів, рефератів було написано читачами-учнями Понінківської середньої школи. Бібліотека завжди підтримувала тісний зв’язок зі школою, адже фонд дитячої бібліотеки комплектувався за шкільною програмою, для зручності користування учням та вчителям.

З 1983 року завідуючою бібліотекою стала Полюшкевич Зоя Людвигівна, а бібліотекарем З. С. Олійник (Мартинюк). Спільно з дитячим сектором при Будинку культури (керівник Л. П. Райковська) проводилась злагоджена робота по вихованню підростаючого покоління.

То були чудові роки підняття та злету, зі своїми звичаями та традиціями.

Зазнала бібліотека і гірші часи. За нестачею фінансування у бібліотеці залишається один працівник – Любов Леонідівна Салюк. Згодом бібліотека взагалі під загрозою закриття, бібліотекар працює на 0,25 ставки.

З 1997 року бібліотеку на утримання бере профком ВАТ Понінківського КПК. А від 11.05.1999 року на посаду бібліотекаря Салюк Л.Л. з 0,75 посадового окладу бере Понінківська селищна рада.

То для бібліотеки важкі часи – за роки жодної книжки, журналу, газети. Та коли у 2003 році Понінківська міська бібліотека для дітей заноситься до державного реєстру, починається відродження бібліотеки.

Завідуючою дитячою бібліотекою стає Мартинюк Зінаїда Степанівна.

Завдяки Хмельницькій обласній дитячій бібліотеці ім..Т.Г.Шевченка та Полонській ЦБС бібліотека починає отримувати нову, так необхідну їй, літературу та періодичні видання. З новою книгою до бібліотеки приходять нові читачі і на сьогодні їх кількість понад 750 чол. при наявності книжкового фонду 13018 екз. Бібліотека повернулася до свого звичного режиму  роботи. Впроваджуються нові форми і методи роботи з читачами: диспути, уроки-екскурсії, брейн-ринги, інтелект-шоу, та звичні: бесіди, вікторини, усні журнали, уроки народознавства, години спілкування. Оформляються книжкові виставки та тематичні полички.

І як би далеко людство не пішло у своєму розвитку, книга залишиться на першому місці, і звертаємось ми до неї упродовж усього життя. Недарма кажуть, що «книга – джерело знань».

З 2012 року бібліотека працює за програмою «Бути здоровим – здорово!», основним завданням якої є  популяризація літератури з питань спорту та здорового способу життя. В рамках програми було оформлено книжкову виставку «Якщо хочеш бути здоровим», пройшли гра-вікторина «Спорт – гармонія тіла і духу», вечір обміну думками «Щоб життя не пройшло мимо», проведено ряд цікавих зустрічей із спортсменами, вихідцями селища Понінка