Полонська центральна бібліотека прийняла участь у конкурсі проектів “Підтримка ініціатив із застосування принципів універсального дизайну та доступності”, проведеного в рамках Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні», що впроваджується Програмою розвитку ООН у співпраці з Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародною організацією праці (МОП).
За результатами конкурсного відбору Полонська центральна бібліотека увійшла в десятку переможців з проектом «Доступна бібліотека» Відділу культури та туризму виконавчого комітету Полонської міської ради Хмельницької області.
Ідея проекту полягає у забезпеченні доступу до знань, інформації, комунікації та дозвілля для людей з порушенням зору та інших маломобільних груп через обладнання бібліотеки, а також у розробці моделі доступної бібліотеки. У рамках проекту на базі Полонської центральної бібліотеки розпочато створення тифлостудії «Окуляр».
Універсальний дизайн або «дизайн для всіх» – концепція, що передбачає проектування продукції та середовища таким чином, щоб ними могли були користуватися найбільш широке коло людей. Універсальний дизайн набуває все більшої актуальності у світі, особливо в умовах зростаючого числа літніх людей у багатьох країнах.
24 квітня 2018 року Полонську центральну бібліотеку відвідали представники Спільної Програми «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні» з метою проведення тренінгу з універсального дизайну та доступності для працівників бібліотеки. Менеджер проектів ПРООН Олена Іванова презентувала матеріал «Універсальний дизайн в бібліотеках». Керівник відокремленого підрозділу Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії» у Рівненській області, радник Рівненського міського голови, бібліотекар, тренер-консультант інтернет-центру «Окуляр» Поліщук Петро поділився досвідом з обслуговування людей з інвалідністю у Рівненській обласній науковій бібліотеці. Свєт Євгеній Олександрович – експерт ВГО НАІУ з питань створення безбар’єрного середовища провів аудит та надав рекомендації щодо реалізації проекту.
На базі центральної бібліотеки проводять свої зустрічі члени УТОС, активні та допитливі громадяни, до послуг яких в бібліотеці не було необхідних ресурсів.
Наразі бібліотека перемогла в конкурсі «Ініціативи із застосуванням принципів універсального дизайну та доступності» і розпочинає створення тифлостудії «Окуляр».
Вже зроблено перші кроки по реалізації цього проекту – розподіл обов’яків між учасниками проекту, проведено анкетування з інвалідністю по зору та визначено місце розташування тифлостудії.